PODROBNÉ INFORMACE O MATERIÁLECH

Podrobné informace o materiálech používaných při 3D tisku najdete v následujících odkazech:

Průvodce materiály

Průša tabulka materiálů

Jak tisknout zdravotně nezávadné modely

Momentálně využívám výhradně filamenty Prusament od firmy PRUSA RESEARCH. Jedná se hlavně o PLA, PETG, okrajově flexibilní materiály a PA Nylon

ZKRÁCENÉ INFORMACE O ZÁKLADNÍCH MATERIÁLECH

PLA (polylactic acid)

Základní informace

PLA je jedním z nejčastěji používaných materiálů pro 3D tisk.

  • Teplota trysky při tisku: 190 - 220°C
  • Teplota podložky při tisku: 40 - 60°C

Popis

Dají se z něho tisknout jak drobné a detailní, tak i velké modely zabírající téměř celou tiskovou plochu. Na rozdíl od jiných filamentů se PLA téměř nekroutí. Tento materiál je vhodný na rychlé prototypování, tvorbu levných a hezkých modelů - konceptů, prototypů, jednoduchých hraček, šperků, postaviček apod. Nehodí se pro technické ani venkovní použití: Neodolává vysokým teplotám (měkne už při 60°C), podléhá rozkladu vlivem UV záření a mechanicky také nepatří mezi nejodolnější materiály - při nárazu se láme po vrstvách či po střepinách (oproti jiným materiálům, které se spíš ohnou).

Výhody

  • Detailní tisk drobných modelů
  • Bezproblémový tisk velkých součástek
  • Tuhost

Nevýhody

  • Křehkost
  • Nízká UV a teplotní odolnost (ztráta pevnosti nad 60°C)
  • Složité povýrobní úpravy
  • Horší vlastnosti materiálu pro stálé venkovní použití

Biologická rozložitelnosti

Tento materiál se vyrábí z kukuřice, cukrové třtiny či řepy a opravdu se dá rozložit kompostováním, ale pouze ve specializovaných průmyslových kompostárnách, kde teploty přesahují 80°C. Rozhodně nesypte váš tiskový odpad na kompost na zahradě - materiál se nerozloží, navíc kontaminujete půdu plastovými mikročásticemi.

Dodatečná povrchová úprava

Vhodné pro broušení je použití smirkového papíru. Při povrchových úpravách PLA je lepší použít broušení za mokra. Bez vody může rychle dojít k zahřátí plastu třením, ten se místy roztaví a znesnadní se tak jeho další broušení.

Chemické vyhlazení PLA je možné, ale pouze v laboratorních podmínkách - PLA se dá naleptat chloroformem, horkým benzenem nebo tetrahydrofuranem, což jsou nebezpečná organická rozpouštědla, se kterými by měli manipulovat pouze proškolení pracovníci. Pro spojení více částí se obvykle používá vteřinové lepidlo, některé filamenty (například všechny PLA prusamenty) se navíc dají lepit acetonem.

Omyvatelnost

Výrobky není vhodné vystavovat vysokým teplotám (nad 55°C). Opláchnout můžete studenou či teplou vodou. Neumývejte vařicí vodou.

I když je PLA považován za zdraví nezávadný, nedoporučujeme tento materiál pro tisk předmětů přicházejících do kontaktu s potravinami nebo pro tisk sexuálních pomůcek. 3D tisk tvoří modely ve vrstvách, mezi kterými se mohou usazovat bakterie a jiné organismy přenášející a působící celou řadu chorob. To se dá snadno obejít aplikací zdravotně nezávadného (epoxidového) povrchu.

PETG (glykolem modifikovaný polyethylene terephthalate)

Základní informace

PETG je dalším z nejčastěji používaných materiálů pro 3D tisk.

  • Teplota trysky při tisku: 240 - 260°C
  • Teplota podložky při tisku: 70 - 100°C

Písmeno G v zkratce PETG označuje glykol, který se přidává během výrobního procesu. Glykol modifikuje vlastnosti PET, aby byl méně křehký, snadnější pro tisk a více průhledný při tisku s poloprůhlednými variantami. Tisknout se dá i z PET filamentů, které nejsou obohacené o glykol. Tisk s takovými filamenty je ale náročnější než PETG a neposkytuje žádnou výhodu.

Popis

Je houževnatý, s dobrou tepelnou odolností. Využití pro PETG se najde hlavně při tisku různých mechanických dílů, držáků, svěráků a vodotěsných dílů (díky dobrému propojení vrstev). PETG má lesklý povrch, dobrou přilnavost k podložce a téměř se nekroutí (má velmi malou tepelnou roztažnost), je vhodný i na tisk velkých modelů. Navíc je houževnatý, tak akorát pružný a díky tomu se při namáhání často jen dočasně prohne, ale nepraskne. Díly vyrobené z PETG je díky celkem vysoké tepelné odolnosti možné použít v interiérech i v některých exteriérech (s teplotami nepřesahujícími 80°C).

Výhody

  • Vysoká tepelná odolnost
  • Malá teplotní roztažnost
  • Houževnatost a pevnost
  • Jednoduché broušení
  • Lehký a hladký povrch výtisku
  • Neabsorbuje vodu

Nevýhody

  • Náchylnost k poškrabání
  • Nelze vyhlazovat acetonem

Dodatečná povrchová úprava

PETG se dá snadno brousit za sucha i za mokra.

Rozpouštění a vyhlazení PETG je možné pouze v laboratoři, provedené proškolenými pracovníky. Důvodem je nebezpečnost použitých chemikálií (Dichlormethan).


I když je PET používán v potravinářství, a také PETG je považován za zdraví nezávadný, nedoporučujeme tento materiál pro tisk předmětů přicházejících do kontaktu s potravinami nebo pro tisk sexuálních pomůcek. 3D tisk tvoří modely ve vrstvách, mezi kterými se mohou usazovat bakterie a jiné organismy přenášející a působící celou řadu chorob. To se dá snadno obejít aplikací zdravotně nezávadného (epoxidového) povrchu.

Žádná položka